مشخصات انواع میلگرد

میلگرد یا آرماتور محصول فولادی آهن سازه فرآیند نورد گرم است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد

میلگرد (Rebar) یا آرماتور فولادی (Steel Armature)، میله های فلزی بلند و ناصافی هستند که از مهم ترین رکن های هر سازه در حال ساختی به حساب می آیند. میلگردها خلق شدند تا در کنار بتن، سازه را سر پا نگه دارند. داستان این است که ساختمان پس از بهره برداری زیر فشار زیادی است. اثر نیروی ثقلی (بارهای قائم مثل جاذبه و وزن ساکنان و هر چه در ساختمان قرار دارد) ازیک طرف و نیروی جانبی (باد و زلزله) از طرف دیگر دائماً سازه را تحت فشار قرار می دهند. بتن نیروی فشاری وارده بر سازه را به خوبی تحمل می کند اما در برابر نیروی کششی مقاومت بسیار کمی دارد. همان نیروهایی که مثلاً با حرکت های نامحسوس ساختمان در مجاورت با زمین به بتن وارد می شود و باعث کشیده شدن بتن از چند طرف می شود. این نیروها منجر به شکسته شدن بتن می شود. مهندسان بعدها فهمیدند اگر میله هایی فولادی را در بتن جاساز کنند می تواند این مشکل را رفع کنند، همین جا بود که میلگرد خلق شد.

قیمت میلگرد آجدار ( آرماتور)

قیمت میلگرد اجدار در اصل قیمت تمام شده مواد تشکیل دهنده آن بعلاوه ارزش افزوده کارخانه تولید کننده آن است.قیمت مواد اولیه از جمله سنگ آهن در بازار جهانی و به همان نسبت در بازار چین (با توجه به گستردگی آهن) بر قیمت نهایی ارماتور تاثیر مستقیم میگذارد همچنین هزینه ها حمل و نقل و قیمت نفت نیز موجب بالا رفتن قیمت تمام شده میلگرد می شود. البته علاوه بر فاکتور های ذکر شده که جزو مهمترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد آجدار محسوب می شوند میتوان به شک های هیجانی بازار که معمولا در اقتصاد ایران به تاثیر از اتفاقات سیاسی رخ می دهد نیز توجه داشت.
در ایران کارخانه های مختلفی تولیید کننده میلگرد هستند که لیست قیمت میلگرد معتبر ترین آن ها در سایت آهن سازه به صورت روزانه موجود می باشد و لیست قیمت میلگرد ها به صورت لحظه ای به روز رسانی می شود و با مراجعه به سایت ما میتوانید برای خرید میلگرد مورد نظر خود اقدام نمایید، در آهن سازه فروش میلگرد به مناسب ترین قیمت صورت می گیرد و در تناژ بالا فروش میلگرد به قیمت کارخانه انجام می شود. در صدر لیست قیمت میلگرد ذوب اهن اصفهان قرار دارد که گران ترین میلگرد موجود در ایران می باشد و البته با کیفیت ترین. کارخانه های زیاد دیگری نیز هستند که محصولات ان ها در بازار طرفدار دارد ازجمله: میلگرد پرشین ، میلگرد امیر کبیر، میلگرد کویر کاشان، میلگرد میانه، میلگرد ابهرو... اشاره کرد .

مراحل ساخت میلگرد:

شمش فولادی را در کوره با حرارت 1100 درجه سانتی گراد به حالت مذاب درآورده و سپس با کمک جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص به داخل کوره هدایت می کنند تا برای نورد آماده شوند. غلتک های تعبیه شده در دستگاه نورد، طی 3 مرحله با اعمال فشار و کشش، فولاد را به قطر استاندارد موردنظر می رسانند. بعد از اتمام نورد، میلگردها به استندهای آج زنی فرستاده می شوند. برای تهیه میلگرد آجدار A2، آج زنی در همان مرحله نورد صورت می گیرد، اما انواع دیگر میلگرد، بعد از خنک شدن و در دمای محیط آج زنی می شوند.

در رابطه با میلگرد به عنوان محصولاتی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز، موضوعی که پس از شناخت گریدهای مختلف و مشخصات فنی آن بسیار حائز اهمیت است موضوع وزن میلگرد است. به طور کلی این مقاطع در چهار گرید A1 – A2 – A3 و A4 تولید و روانه بازار می شوند. تمامی کارخانجات این مقاطع را تحت استانداردهای ملی و بین المللی مانند استاندارد کشورهای ژاپن، آمریکا، روسیه و اروپا با چهار آنالیز مذکور تولید می کنند. این مقاطع متناسب با آنالیزی که دارد مشخصات فنی منحصر بفردی داشته و همینطور کاربرد مخصوص به خود را دارد به گونه ای که رفتار تمامی آن ها در سازه با یکدیگر مشابه نیست. به عنوان مثال در ایران ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان مقاطع فولادی میلگرد را مطابق با استاندارد کشور روسیه تولید می کند.

این موضوع را همیشه در ذهن خود داشته باشید که میلگرد با آنالیز A1 مقاطعی با سطح صاف و بدون آج بوده که دارای انعطاف پذیری بالا می باشد و برای مصارف خمکاری مناسب است. میلگرد A2 نیز دارای آج های مارپیچ بوده که این مقاطع هم تقریبا از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است. اما گرید A3 مقاطعی دارای آج های جناقی و با رنگ تیره که انعطاف پذیری کمی دارد و اصطلاحا ترد و شکننده می باشد و در نهایت گرید A4 که در دسته مقاطع با استحکام بالا و آج های مرکبی شکل است. بسیار اهمیت دارد شما عزیزان به عنوان خریدار این محصول این مشخصات فنی میلگرد را بدانید سپس نسبت به خریداری آن اقدام نمائید. و پس از آن در هنگام خرید مشخصات فنی را با گواهی فنی نصب شده بر روی محصول مطابقت داده و از صحت وزن محصول اطمینان حاصل نمائید. پس شناخت وزن میلگرد به همان اندازه اهمیت دارد که مشخصات فنی میلگرد. از همین رو در قدم بعدی شناخت وزن میلگرد را باید بدانید که در ادامه این مقاله به طور کامل به آن پرداخته ایم لطفا همراه ما باشید.

میلگرد اجدار را به دلیل آجدار بودن سطح آن میلگرد آجدار مینامند.خواص ساختاری این نوع میلگرد ها بهتر از میلگرد ساده عادی هستند. برای افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مقاومت سازه های بتنی از میلگرد آجدار استفاده میشود و به دلیل خواص مقاومت کششی ، خمشی و ارتجاعی کردن بتن آرمه (ضد زلزه کردن ساختمان بتنی) از این میلگرد در اسکلت فلزی سازه های بتنی استفاده میشود.

قیمت میلگرد آجدار

میلگرد ساده به دو صورت شاخه و کلاف موجود است. حالت کلاف در سایزهای 5.5، 6.5، 8، 10، 12 و حالت شاخه در سایزهای 8 تا 40 موجود است و طبق استانداردهای مختلف قابل ارائه خواهد بود.

قیمت میلگرد صاف ساده

استانداردهای تولید فولاد میلگرد در کشورهای مختلف متفاوت است .در هر استاندارد طبقه بندی مشخصی برای خواص مکانیکی فولاد ها دارد . در ایران کارخانه ی ذوب آهن تولید کننده ی عمده ی فولاد آرماتور ایران می باشد که میلگرد تولیدی توسط این کارخانه مطابق با استاندارد روسی است .

طبق استاندارد روسی فولاد تولیدی به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :

فولاد A-1

این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت تسلیم ۲۳۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۳۸۰۰ بر سانتی متر مربع می باشد

فولاد A-2

۲ این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی متر مربع می باشد

فولاد A-3

این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۶۰۰۰ بر سانتی متر مربع می باشدقیمت میلگرد

برای خرید میلگرد از آهن سازه، می توانید از طریق یکی از روش های زیر اقدام کنید:

در این روش، می توانید به یکی از مراکز فروش آهن سازه مراجعه کرده و میلگرد مورد نیاز خود را خریداری کنید.

در این روش، می توانید به سایت آهن سازه مراجعه کرده و میلگرد مورد نیاز خود را سفارش دهید.

برای خرید حضوری، می توانید به یکی از مراکز فروش آهن سازه در سراسر کشور مراجعه کنید. آدرس و تلفن این مراکز را می توانید از طریق سایت آهن سازه یا سایر منابع معتبر پیدا کنید.

برای خرید آنلاین، می توانید به سایت آهن سازه مراجعه کرده و میلگرد مورد نیاز خود را انتخاب کنید. سپس، می توانید مشخصات و اطلاعات مورد نیاز خود را وارد کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

پس از ثبت سفارش، کارشناسان آهن سازه با شما تماس گرفته و هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد. در نهایت، میلگرد خریداری شده به آدرس مورد نظر شما ارسال خواهد شد.

برای خرید میلگرد از آهن سازه، باید اطلاعات زیر را در اختیار داشته باشید:

میلگردها در انواع مختلفی مانند میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی تولید می شوند. نوع میلگرد مورد نیاز خود را باید با توجه به نیاز پروژه خود انتخاب کنید.

قطر میلگرد بر حسب میلی متر بیان می شود. قطر میلگرد مورد نیاز خود را باید با توجه به محاسبات مهندسی پروژه خود تعیین کنید.

طول میلگرد بر حسب متر بیان می شود. طول میلگرد مورد نیاز خود را باید با توجه به نیاز پروژه خود تعیین کنید.

وزن میلگرد بر حسب کیلوگرم بیان می شود. وزن میلگرد مورد نیاز خود را می توانید از طریق محاسبات زیر تعیین کنید:

وزن میلگرد = مساحت مقطع میلگرد * طول میلگرد * چگالی فولاد

آدرس محل تحویل میلگرد را باید به کارشناسان آهن سازه اعلام کنید.

پس از خرید میلگرد از آهن سازه، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

آهن سازه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و فروشندگان آهن آلات در ایران است. این شرکت محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد. برای خرید میلگرد از آهن سازه، می توانید از روش های ذکر شده در این مقاله اقدام کنید.

قیمت میلگرد

قطر این محصول به استاندارد مورد استفاده در کشورهای مختلف بستگی دارد و معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین ۶ تا ۳۲ میلی متر به راحتی در بازار یافت می شود و برای قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول میلگردهای تولیدی ۱۲ متر است ولی برای قطرهای کمتر از ۱۰ میلی متر به صورت کلاف نیز تولید می شود.

یکی از موارد مهمی که در هنگام خرید لازم است به آن توجه کنید استاندارد بودن وزن میلگرد می باشد. متاسفانه برخی از خریداران بر این باورند که به دلیل تخصصی بودن این محصول پی بردن به استاندارد بودن آن کار دشواری است. بنابراین برای خرید تنها به گفته های فروشنده اکتفا می کنند و از محاسبه وزن میلگرد به روش استاندارد اجتناب می کنند. توصیه ما به شما خریداران محترم این است که پیش از خرید این محصول یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده درخواست کنید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه نمایید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول نمایید.

فولادی که به این منظور در سازه های بتن آرمه به کار می رود به شکل سیم یا میلگرد می باشد و فولاد میلگرد نامیده می شود. در کشورهای مختلف فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می شوند و در هر استانداردی طبقه بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد. در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه تقسیم می شود: فولاد نوع A-1، فولاد نوع A-2 و فولاد نوع A-3. فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. فولاد A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است، و فولاد A-3 نیز ازنوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولید کنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانجات ذوب آهن اصفهان مورد استفاده است میلگردها تا قطر ۴۰ میلیمتر ساخته می شوند.

قیمت میلگرد

میلگرد آجدار امروزه بخش زیادی از صنعت فولاد را به خود اختصاص داده است. در ابتدا با مقدمه ای در خصوص تولید این محصول شروع می کنیم. میلگرد آجدار مفتولی فولادی می باشد که حاصل از کشش یا نورد شمش فولادی است که در کارخانجات نورد پس از پیشگرم در دستگاه فشار کشیده شده و به صورت میله ای طویل تبدیل شده که در نهایت آج توسط قالب های آج زنی بر روی آن قرار می گیرد. اگر بخواهیم این محصول را تقسیم بندی کنیم به سه دسته گرید A2 ، a3 و a4 تقسیم می شود. البته یک نوع دیگری نیز تحت عنوان میلگرد ساده وجود داشته که فاقد آج می باشد. این محصول سطح صیقلی داشته و دارای مصارف مختلفی نیز می باشد. این محصول از لحاظ استحکام، شکل ظاهری و کاربرد با میلگردهای آجدار تفاوت دارد. آرماتور ساده در حدود ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش تسلیم دارد. گرید a4 از سال ۲۰۰۳ مورد مصرف زیادی در صنعت قرار گرفته است. این محصول دارای آج مرکب ۵۰۰ یا ۵۲۰ می باشد. میلگردهای آجدار براساس مواد استفاده شده و عملیات حرارتی مورد استفاده در آن ها به این سه دسته تقسیم می شوند. گرید a2 در ایران نیز بیشتر با این نام شناخته می شود. تنش تسلیم این محصول ۳۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی مربع می باشد و مصارف مختلفی دارد.

در مکان هایی که سازه نیاز به استحکام زیادی نداشته باشد یا ساخت ساختمان و سازه های کوتاه و نامرتفع از این محصول استفاده می شود. گرید a3 بیشترین مصرف را دارد و تنش تسلیم این محصول ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد و بخش عمده ای از خرید و فروش میلگرد ها را در دنیا در بر دارد. از سال ۲۰۰۳ با افزایش زلزله ها و استحکام سازی ساختمان ها، مصرف گرید s500 یا آج ۵۰۰ (a4) افزایش یافت. در واقع ترکیبات شیمیایی این محصول را نمی توان از حدی فراتر برد و مهندسین با همان مقدار کربن اما با روش های مختلف کوئنچینگ و ترمکس توانسته اند به خواص مکانیکی بالاتری از گرید a3 برسند. پروسه تولید این نوع محصول به این صورت است که پس از آخرین مرحله نورد تحت تاثیر عملیات حرارتی کوئنچینگ با آب قرار می گیرد و این پروسه سبب افزایش استحکام محصول نهایی می شود. این محصول دارای آج های دوکی شکل می باشد که به صورت ۷ و ۸ بر روی آرماتور قرار می گیرند. زاویه هر آج نسبت به سطح افقی آرماتور بین ۳۵ تا ۷۵ درجه می باشد. استاندارد ۳۱۳۲ سازمان استاندارد ملی از سال ۱۳۹۳ مصرف این نوع محصول را تایید کرده است .


جدول وزن میلگرد

در جدول وزنی میلگرد ، وزن هر شاخه میلگرد 12 متری به تفصیل بیان شده است. در جدول وزنی میلگرد به تفصیل هر آنچه در مورد وزن میلگرد ساده ، آجدار و وزن کلاف آجدار باید بدانید شرح داده شده است.

ردیف سایز میلگرد (mm) وزن میلگرد (kg)
1 میلگرد 8 5
2 میلگرد 10 8
3 میلگرد 12 11
4 میلگرد 14 15
5 میلگرد 16 19
6 میلگرد 18 24
7 میلگرد 20 30
8 میلگرد 22 36
9 میلگرد 25 47
10 میلگرد 28 58
11 میلگرد 36 76
12 میلگرد 36 96

میلگرد کدام کارخانه سبک وزن است ؟

میلگرد راد همدان و سیرجان حدید از کمترین وزن برخوردار هستند ، برای مشاهده وزن میلگردها از صفحه جدول وزن میلگرد بازدید فرمایید

فرمول محاسبه وزن میلگرد به چه صورت است ؟

روش معولی و سریع محاسبه وزن میلگرد آجدار یا ساده به راحتی با توان 2 قطر آرماتور تقسیم بر 162 به دست می آید.

آیا فرمول محاسبه وزن میلگرد ساده و آجدار با هم متفاوت است ؟

خیر ، فرمول محاسبه وزن میلگرد ساده و آجدار به یک صورت است.

وزن میلگرد یکی از مهمترین عواملی است که در هنگام خرید میلگرد باید به آن توجه شود. پس از جستجو های بسیار در خصوص محاسبه وزن میلگرد و برخورد به فرمول های متعدد برآن شدیم تا در قالب یک مقاله به توضیح مطمعن ترین راه محاسبه وزن آرماتور در کمترین زمان بپردازیم. شما همراهان عزیز پس از خواندن این مقاله به اطلاعات مفیدی در این خصوص دست پیدا خواهید کرد. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می کند که اخیرا برخی تولید کنندگان اقدام به تولید مقاطع با وزنی کمتر از جدول وزن استاندارد میلگرد کرده اند که امید است بعد از مطالعه این مطلب، آرماتور های با وزن استاندارد خریداری کنید.

آرماتور از پر مصرف ترین مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی می باشد که در اغلب کارخانجات داخلی تولید می شود. در میان این محصولات میلگرد ذوب آهن اصفهان به عنوان برترین محصول در کل کشور به حساب می آید. این محصول با طول ها و وزن های متفاوتی در بازار موجود می باشد که ما قصد داریم آسان ترین روش محاسبه وزن این مقاطع را به شما آموزش دهیم.

چیزی که در میان تمامی محصولات کارخانجات مشترک است آنالیزهای مقاطع است. این موضوع بدین معناست که تمامی مقاطع در واحد های صنعتی کشور در چهار گرید A1, A2, A3, A4 تولید می شود. مقاطع تولید شده با آنالیز A1، ساخته شده از فولاد نرم با سطحی صاف و شکل ظاهری بدون آج، مقاطع با گرید A2 آرماتور های آجدار مارپیچ موازی با خاصیت انعطاف پذیری بالا و آرماتورهای A3 مقاطع آجدار به شکل جناقی و ظاهری تیره تر از مقاطع A1 و A2 می باشد. البته این محصول انعطاف پذیری کمی داشته و اصطلاحا ترد بوده و در نهایت مقاطع با گرید A4 آرماتورهایی با استحکام بالا از نوع آج ۵۰۰ و مرکبی شکل هستند.

قیمت روز میلگرد ساده و آجدار , میلگرد , قیمت جدید میلگرد , قیمت میلگرد , انواع میلگرد , قیمت روز میلگرد در بازار , قیمت میلگرد امروز , قیمت جدید میلگرد ذوب آهن اصفهان - فولاد مبارکه اصفهان - کویر کاشان - فولاد خوزستان - گروه ملی صنعتی فولاد ایران - فولاد نیشابور - گروه صنعتی سپاهان - مجتمع فولاد الیگودرز - فولاد امیرکبیر کاشان - ورق خودرو چهار محال بختیاری - زاگرس شهركرد - فولاد ناب تبریز - گروه صنعتی درپاد تبریز - گروه صنعتی فولاد یزد - فولاد اکسین خوزستان - فولاد کاویان - صنایع هفت الماس - لوله و پروفیل تعاونی فولاد علویجه - مجتمع فولاد گیلان - لوله سازی اهواز - مجتمع فولاد شاهرود - صنایع فولاد کوهپایه - صبا فولاد منظومه - نورد آریان فولاد
قیمت داربست
قیمت وزن پروفیل

خدمات آهن سازه

آهن سازه تولیدکننده انواع نرده حفاظ ساختمان برای روی دیوار (حفاظ شاخ گوزنی - حفاظ بوته ای - حفاظ لیلیوم - حفاظ نخل مرداب - حفاظ سر خم نیزه ای و…) - درب آکاردئونی کشویی حفاظ ضد سرقت پشت درب آپارتمان - نرده حفاظ پنجره آهنی ساده و فرفورژه - درب ویلایی ساده و فرفورژه و همچنین حفاظ برای پله ها و تراس میباشد. آهن سازه همچنین خدمات نصب انواع محصولات از جمله درب های شیشه ای برقی اتوماتیک، جک درب پارکینگی، کرکره های برقی، دزدگیر اماکن و منزل، راه بند و سایبان اتوماتیک را با تیم متخصص فنی خود در سریعترین زمان انجام می دهد.
نرده حفاظ روی دیوار

انواع نرده حفاظ روی دیوار : حفاظ شاخ گوزنی - بوته ای - لیلیوم - نخل مرداب - نیزه ای

نرده حفاظ روی دیوار نیزه به دستانی بر روی دیوار به منظور ایجاد امنیت ساختمان و برای جلوگیری از ورود ناخواسته افراد ، سارقان و حیوانات و.... ساخته میشود .

درب آکاردئونی

حفاظ درب آکاردئونی آهنی پشت در ضد سرقت آپارتمان فلزی

نصب درب آکاردئونی بر روی تمام مدل در آپارتمان می تواند موجب تضمین امنیت خانه شما گردد .

نرده حفاظ پنجره

انواع نرده حفاظ آهنی برای پنجره بالکن - ساده و فرفورژه

آهن سازه تولید کننده انواع نرده حفاظ آهنی برای پنجره ها بالکن و راه پله همراه با نصب در تمام نقاط شرق غرب جنوب و شمال تهران

درب آهنی فرفورژه ویلایی

درب فرفورژه آهنی حیاط ویلا

آهن سازه مرکز ساخت انواع درب های آهنی فرفورژه ویلایی و درب ورودی حیاط و پارکینگ می باشد.

کرکره برقی

کرکره برقی پارکینگ و مغازه

کرکره برقی بعنوان درب ورودی و درب دوم پارکینگ و مغازه و موارد دیگر بسیار کارآمد می باشد.

جک درب پارکینگ

جک درب برقی پارکینگ

جک برقی جهت سهولت باز و بسته شدن درب پارکینگ می باشد.

درب شیشه ای اتوماتیک

درب شیشه ای اتوماتیک

نصب درب شیشه ای اتوماتیک موجب راحتی در ورودی فروشگاه و اماکن تجاری می گردد.

پنجره upvc دوجداره

پنجره upvc دوجداره

نصب پنجره دوجداره upvc موجب حذف صدای اضافه و آلودگی صوتی می گردد.

پشتیبانی
پشتیبانی آنلاین
پاسخگو
6245 412 0912